20 maja zgromadziliśmy się w Bazylice Mniejszej w Braniewie, aby celebrować jedno z najważniejszych świąt w liturgii kościelnej, upamiętniające Zesłanie Ducha Świętego. Jest to święto, towarzyszące ludności wiejskiej już od pradawnych czasów. Uroczyście obchodzone wówczas dni były prawdziwym świętem chłopów. Wszystkie domostwa i podwórza przyozdabiano gałązkami brzozy, jesionu czy świerka. Wysypywano na ziemię zielony tatarak, świerczynę i kwiaty, a uwieńczeniem wielkiego święta wiejskiego były procesje wokół pól z obrazami Matki Boskiej.
Tradycyjnie uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczęła się mszą świętą sprawowaną przez Dziekana Dekanatu Braniewskiego ks. prałata Leszeka Galicę. Podniosłą chwilą było wprowadzenie do świątyni sztandaru Polskiego Stronnictwa Ludowgo oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Gospodarzami uroczystości byli Wójt Gminy Braniewo Pan Tomasz Sielicki oraz Przewodniczący Rady Gminy Braniewo Pan Sergiusz Kaliszuk. W obchodach uczestniczył gość szczególny Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustawa Marek Brzezin, a także Przewodniczący Sejmiku Województwa Pan Jan Bobek, przedstawiciele sąsiednich samorządów, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta i gminy Braniewo.
Po zakończeniu uroczystej mszy świętej w Braniewskim Centrum Kultury odbyła się akademia okolicznościowa. Wójt Tomasz Sielicki w swoim wystąpieniu nawiązał do tradycji i początków Ruchu Ludowego w Polsce, marzącego o wolnej i demokratycznej Ojczyźnie. Podkreślił, że jego działania skupiały się na rozbudzeniu świadomości narodowej chłopów, jak również na kształtowaniu postaw patriotycznych i wychowaniu w umiłowaniu Ojczyzny.
Artystyczną, niezwykle urokliwą oprawą uroczystości były wstępy: Zespołu Tańca Ludowego Perła Warmii z Lidzbarka Warmińsiego, Zespółu Tęcza Warmii z Braniewa oraz Sekcji Wokalnej z Braniewskiego Centrum Kultury.
Wójt skierował słowa podziękowania w stronę wszystkich uczestników wspólnego świętowania oraz osób mających udział w organizacji uroczystości.
Zielone Świątki, to jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej, które utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalną spuścizną.