INFORMACJA
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie informuje, iż w związku z badanami, w Krajowym Laboratorium Referencyjnym ds. grypy ptaków PIWet-PIB w Puławach, sekwencjonowania genomowego wirusów grypy ptaków z ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu przydomowego oraz zakażonego wirusem HPAI kota utrzymywanego w ognisku choroby, wykryto mutację która jest markerem wzrostu chorobotwórczości dla ssaków (pismo Zastępcy GLW z dnia 13.05.2025 r., znak sprawyWChZZ.432.253.2025).
Z ustaleń wynika, że kot, który upolował dzikiego ptaka zakażonego wirusem HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków) był źródłem zakażenia drobiu wirusem HPAI.
Mając na uwadze powyższe, zwracam Państwa uwagę, że koty, domowe wypuszczone bez kontroli człowieka, koty wolno żyjące, są wrażliwe na zakażenie wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków i mogą być źródłem zarażenia wirusem HPAI zarówno drobiu w gospodarstwach, jak też człowieka.
Z tego powodu, w celu uniknięcia zakażenia drobiu, jak też człowieka wirusem HPAI, należy zwracać uwagę na koty w gospodarstwach utrzymujących drób, jak też na kontakty właścicieli kotów domowych wypuszczanych bez kontroli oraz kontakty opiekunów kotów wolno żyjących z tymi kotami.