Forum Współpracy Biznesowej Obwodu Kaliningradzkiego i województwa warmińsko-mazurskiego to cykliczne wydarzenie, które ma na celu rozwój międzynarodowej współpracy pomiędzy regionami na różnych płaszczyznach. W tym roku odbyło się 5 października w Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji w Olsztynie.
Otwarcia forum dokonał pan Marcin Kuchciński - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele administracji samorządowej, przedsiębiorcy, a także instytucje otoczenia biznesu zarówno z Obwodu Kaliningradzkiego jak i z Polski. Uczestnicy podkreślają, że organizacja takich spotkań umożliwia nawiązanie bezpośrednich kontaktów gospodarczych pomiędzy regionalnymi przedsiębiorstwami i samorządami a partnerami z Obwodu Kaliningradzkiego.
Wójt Tomasz Sielicki wraz z przedsiębiorcami z terenu Gminy Braniewo i przedstawicielami urzędu, wzięli udział w trzech panelach tematycznych dotyczących współpracy w ramach działalności projektowej, przedsiębiorczości i turystyki. Nadzalewowe i przygraniczne położenie Gminy Braniewo jest naszym atutem i stwarza warunki do nawiązania współpracy transgranicznej, dlatego ważne jest uczestnictwo w takich konferencjach, co pozwoli na pozyskanie nowych kontaktów.
Ważnym punktem spotkania była prezentacja przedstawiona przez przedstawicieli organów i instytucji związanych z Programem Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, którzy opowiedzieli o możliwościach współpracy i zasadach realizacji wspólnych projektów Polsko-Rosyjskich. Budżet PWT Polska-Rosja w latach 2014-2020 planowany jest na kwotę 61,9 mln EUR. Dotacje przyznawane będą przede wszystkim na projekty promujące lokalną kulturę i dziedzictwo historyczne, ochronę środowiska, poprawę transportu i komunikacji oraz promocję zarządzania granicami i bezpieczeństwo.
Podczas forum odbyła się również dyskusja na temat możliwości udzielania pomocy finansowej dla przedsiębiorców oraz nawiązywania współpracy w rolnictwie np. w sadownictwie, hodowli bydła, uprawie roślin czy agroturystyce.
Organizatorzy podkreślili, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim przebiega dość pomyślnie, ale istnieje ciągła konieczność udoskonalania pewnych procedur oraz reagowanie na wszelkie zmiany zachodzące wokół biznesu. Wzajemna wymiana doświadczeń pomaga zdiagnozować pewne problemy i wypracować rozwiązania mające na celu pomyślną realizacje wspólnych projektów z korzyścią dla obu partnerów.
{gallery}/informacje/2016/forum_biznesu/{/gallery}