Tomasz Sielicki, wójt Gminy Braniewo, otrzymał od gminnych radnych absolutorium. Nim doszło do głosowania wójt złożył nie tylko sprawozdanie z realizacji budżetu gminy za 2013 rok, ale odniósł się także do sytuacji finansowej w latach ubiegłych.
Budżet gminy za 2013 rok zamknął się nadwyżką na kwotę 1,3 mln złotych. Stan zobowiązań budżetu gminy na koniec roku 2013 wyniósł 3,4 mln złotych. Wykonano dochody w wysokości 97,6 proc., co jest bardzo wysokim wskaźnikiem (związane to jest ze stałym poziomem podatków oraz poprawnie działającą windykacją; wpłynęło na to także wysokie wykonanie podatku od nieruchomości i podatku rolnego, które są głównym źródłem dochodów własnych Gminy Braniewo).
Wydatki wykonano w wysokości 93,8 proc.
Gmina wzorem dla innych
Pozytywną ocenę budżetu za 2013 rok potwierdziła kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej.
— Nie jesteśmy chętni do inwestowania własnych pieniędzy, staramy się zawsze o dofinansowanie zewnętrzne — mówi wójt Sielicki. — RIO postawiła naszą gminę jako wzorzec. I powiedziała, że będzie kierowała do nas pracowników samorządów innych gmin, które mają trudności ze zrealizowaniem budżetu.
Obecna ocena RIO skrajnie się różni od tej kontroli, którą przeprowadzono na początku 2011 roku.
— Kontrolowano wówczas mojego poprzednika i ta kontrola wypadła bardzo źle — przypomina wójt Sielicki. — Tym razem budżet gminy jest w doskonałej kondycji i na wysokim poziomie.
Oświata i gminna spółka
Dużym obciążeniem dla gminnego budżetu są nakłady na oświatę. Przeprowadzono reorganizację, ale także ilość dzieci zmalała o 10 proc. Tymczasem subwencja oświatowa w 2014 roku zostaje na poziomie z roku 2010, pomimo reformy wynagrodzeń nauczycieli oraz wprowadzenia obowiązku szkolnego dzieci 6-letnich.
— Bardzo dużo pieniędzy wydajemy na oświatę, według rankingu przeprowadzonego przez tygodnik samorządowy „Wspólnota” na 1566 gmin wiejskich w całej Polsce zajmujemy 27 miejsce, jeśli chodzi o „dokładanie” do oświaty — mówi wójt.
Wójt odniósł się także do finansowej kondycji spółki PERIG (Przedsiębiorstwa Eksploatacji i Rozwoju Infrastruktury Gospodarczej).
— Spółka od dwóch lat przynosi wynik dodatni, nie przynosi strat i nie trzeba jej dofinansowywać — mówi Sielicki. — PERIG sobie doskonale radzi i spłaca wcześniejsze zobowiązania.
Z inwestycjami i małym długiem
W latach 2011-2013 gmina przeznaczyła na inwestycje niemal 12 mln złotych. Pieniądze te zostały wydatkowane na drogi, wodociągi, kanalizacje, nieruchomości. W roku 2014 na inwestycje na terenie gminy zaplanowano ponad 1,5 mln złotych.
Większość inwestycji była wykonywana dzięki sprawnemu pozyskaniu pieniędzy unijnych — w latach 2011-2014 zdobyto niemal 11 mln złotych. Pieniądze te, oprócz inwestycji, zostały również przeznaczone na e-cyfryzację i oświatę.
Zmalał także dług. Na koniec 2010 roku gmina była zadłużona na 8,8 mln złotych. Obecnie jest to 3,6 mln złotych.
Wspólny sukces
— Dziękuję za pomoc i zaufanie paniom i panom radnym, bo obdarzyliście nas ogromnym zaufaniem i myślę, że tego zaufania nie zawiedliśmy i udowodniliśmy, że dysponujemy pieniędzmi rozsądnie i rzetelnie — mówi Sielicki. — A za pomoc w realizacji tego budżetu dziękuję moim współpracownikom. Bo oni też mają wielki udział w tym wyniku finansowym naszej gminy.