Uwiecznieniem tegorocznych dożynek były IV. Igrzyska Sołectw o Puchar Wójta Gminy Braniewo oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Braniewskim. Do rywalizacji stanęło aż 12 sołectw z terenu Gminy Braniewo, które zacięcie rywalizowały ze sobą w celu uzyskania największej liczby punktów i stanięcia na podium.

Rywalizacje dla naszych drużyn były jedną, wielką niespodzianką, ponieważ nikt z uczestników nie wiedział co na niego będzie czekać aby wygrać Igrzyska. No i zaczęło ! Wcale nie było tak łatwo jak się wydaje… było zabawnie i bardzo aktywnie !
Wyniki końcowe wyglądają następująco:
1 miejsce – Sołectwo Krasnolipie – nagroda bon podarunkowy na kwotę 800 zł,
2 miejsce – Sołectwo Bobrowiec – nagroda bon podarunkowy na kwotę 600 zł,
3 miejsce – Sołectwo Rusy – nagroda bon podarunkowy na kwotę 400 zł.
Wszystkie pozostałe Sołectwa biorące udział w Igrzyskach otrzymały symboliczne wyróżnienia za uczestnictwo oraz bon podarunkowy na kwotę 300zł – Brzeszczyny, Gronówko, Lipowina, Świętochowo, Żelazna Góra, Gronowo, Rudłowo, Rodowo, i Bemowizna.
Fundatorem nagród była Gmina Braniewo, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Biuro Regionalne w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Wszystkim biorącym udział Sołectwom serdecznie dziękujemy i gratulujemy, mamy nadzieję, że Wam się podobało.
Koordynatorem całych Igrzysk byli pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Żelaznej Górze. Bardzo Wam dziękujemy za pomoc i wsparcie !
Cóż, pozostały tylko niesamowite wrażenia i wspaniałe ujęcia, które możecie zobaczyć w bogatej galerii poniżej. Do zobaczenia za rok na Jubileuszowej V. edycji i równie ciekawej rywalizacji !
Ważnym punktem tegorocznych dożynek było wszystko co wyplecione z kłosów, traw, ziół i ozdobione ziarnami – jednym słowem konkurs pn. „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Było aż 10 wieńców dożynkowych. Jury w składzie: Starościna dożynek Pani Anna Ułasiuk, Starosta dożynek Pan Wiesław Budzyński oraz Kierownik ŚDS w Żelaznej Górze Pani Kalina Jakimczuk. Klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce – Sołectwo Gronowo, nagroda – 1000 zł,
II miejsce – Sołectwo Lipowina, nagroda – 800 zł,
III miejsce – Sołectwo Żelazna Góra, nagroda – 600 zł.
Pozostałe Sołectwa, które wykonały wieńce dożynkowe otrzymały podziękowania za włożony trud oraz nagrodę w kwocie 400zł każde. Podziękowania przypadły Sołectwom: Krasnolipie, Rodowo, Krzewno, Szyleny, Świętochowo, Rusy i Gronówko. Gratulujemy serdecznie wszystkim Sołectwom za udział w naszym konkursie i zapraszamy do udziału w przyszłym roku !
Mało tego, rozstrzygnięty został także konkurs zorganizowany dla dzieci pn. „Mini Koszyk Dożynkowy”. Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo pod Patronatem Wójta Gminy Braniewo. Komisją oceniającą koszyki byli przedstawicie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Braniewo.
I tak oto przedstawiamy wyniki:
I miejsce – Ewa Kaliska,
II miejsce – Oleg Szczepański,
III miejsce – Sandra Warowna.
Nasi laureaci otrzymali wspaniałe nagrody i serdecznie podziękowania za udział. Dziękujemy i gratulujemy !
W obydwu konkursach nasze Jury miało nie lada wyzwanie i o podium decydowały dosłownie punkty. Świadczy to o tym, że wszystkie sołectwa i wszystkie dzieci prezentowały wysoki poziom swoich cudów.
Czy warto brać udział w organizowanych przez nas konkursach? Zdecydowanie warto, nagrody robią wrażenie !