17 maja w Lipowinie odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka. Rozpoczęły się one uroczystą mszą świętą w intencji strażaków w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lipowinie, która była sprawowana przez ks. proboszcza Jerzego Szlomkowskiego.

Wydarzenie przyciągnęło wielu dostojnych gości m.in. Starostę Powiatu Braniewskiego Leszka Dziąg, nadbryg. w st. spocz. Marek Jasiński – Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w latach 2015-2019, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie st. bryg. Ireneusza Ścibiorka, Burmistrza Miasta Braniewa, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Braniewie Tomasza Sielickiego oraz delegacji zaprzyjaźnionych służb mundurowych z terenu powiatu braniewskiego.
Po mszy świętej, poczet sztandarowy, zaproszeni goście, zebrani strażacy wraz z rodzinami przemaszerowali na teren remizy OSP, na którym odbył się uroczysty apel.
Komendant Gminny ZOSP RP w Braniewie dh Ryszard Mieczkowski złożył meldunek gospodarzowi uroczystości Prezesowi Zarządu Gminnego ZOSP RP w Braniewie dh Jakubowi Bornus.
Następnie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Braniewie przywitał przybyłych na uroczystość zaproszonych gości oraz wszystkich strażaków. Po powitaniu nastąpiło odczytanie uchwał wyróżnionych strażaków oraz wręczenie medali i odznaczeń.
Uchwałą nr 3/2024 z dnia 26.02.2024 r. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Braniewie wyróżniono odznaką:
STRAŻAK WZOROWY
Dh Marcin Pliszka – OSP Lipowina
Dh Mariusz Elert – OSP Żelazna Góra
Uchwałą nr 1/2024 z dnia 09.02.2024 r. Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Braniewie wyróżniono odznaką za wysługę lat:
55 lat:
Dh Józef Demkowicz - 55 lat (OSP Żelazna Góra)
Dh Jerzy Ciecierski - 55 lat (OSP Żelazna Góra)
20 lat:
Dh Tomasz Wołoch - 20 lat (OSP Gronowo)
Dh Dominik Kunc - 20 lat (OSP Gronowo)
10 lat:
Dh Piotr Kowalik - 10 lat (OSP Żelazna Góra)
Dh Jan Wielgus - 10 lat (OSP Lipowina)
Dh Artur Kazimierczuk - 10 lat (OSP Gronowo)
Za duże zaangażowanie i udział w największej ilości akcji pożarniczych w 2023 roku nagrodę
Statuetkę Floriana otrzymał:
,,Najlepszy strażak - ratownik z OSP Lipowina w 2023 roku":
Dh Marta Pliszka
,,Najlepszy strażak – ratownik z OSP Żelazna Góra 2023 roku”:
Dh Arkadiusz Rojek
,,Najlepszy strażak - ratownik z OSP Gronowo 2023 roku”:
Dh Katarzyna Piegdoń
W dowód uznania za znaczący wkład w rozwój jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Braniewo oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Lipowinie Statuetkę Floriana otrzymał także:
st. bryg. Ireneusz Ścibiorek - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.
Na sam koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy dziękowali strażakom za ich trud i szlachetną pracę.
Tuż po części oficjalnej odbył się rodzinny piknik strażacki, przygotowany przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Braniewie, Ochotniczą Straż Pożarną w Lipowinie, Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Lipowinie, Sołectwo Lipowina oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Braniewo im. Marii-Zientary Malewskiej.
Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. animacje dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, ognisko, wata cukrowa, popcorn, gofry, a także strażacki poczęstunek przygotowany przez mieszkańców.