W dniu 15 września odbyły się Dożynki Gminne 2012. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Józefa Robotnika w Szylenach, podczas której odbyło się uroczyste poświęcenie wińca oraz chleba dożynkowego.

Po mszy przed kościołem czekały dwa wozy zaprzężone w konie na których w świątecznym korowodzie jechali zaproszeni goście oraz zespoły, które uatrakcyjniały przemarsz korowodu dożynkowego śpiewając przy akompaniamencie. Na placu dożynkowym w Bemowiźnie nastąpiło symboliczne przekazanie na ręce Wójta Tomasza Sielickiego chleba upieczonego z tegorocznego zboża, który został przez niego podzielony i rozdany mieszkańcom. Wójt podziękował zaprzyjaźnionym z Gminą Braniewo instytucją, Staroście Braniewskiemu Panu Krzysztofowi Kowalskiemu za dotychczasową owocną współpracę oraz mieszkańcom za wspaniałe przygotowanie tegorocznych dożynek . Starostą tegorocznych dożynek był sołtys Paweł Szakiewicz natomiast starościną pani Teresa Bojar. W trakcie dożynek wszystkich chętnych częstowano pysznym bigosikiem oraz grochóweczkę. Odbyły występy zespołów lokalnych Tęcza Warmii, Wrzos oraz pana Piotra Grynhagela. Świetną zabawę w rytmach Disco Polo zapewniły zespoły OKEY i Zespół Bartosza Abramskiego.

W trakcie tegorocznych dożynek już po raz drugi przyznano Bursztynowe Ziarno 2012. Pomysłodawcą tej wyjątkowej nagrody jest Wójt Tomasz Sielicki. Bursztynowe ziarno przyznawane jest przez kapitułę wyjątkowych ludziom , rolnikom, instytucja lub firmą z terenu naszej gminy. Laureatami tegorocznego Bursztynowego Ziarna 2012 są:

Państwo Jolanta i Jerzy Salitra gospodarstwo rolne Rudłowo

Pan Roman Kruszewski rolnik z Bobrowca

Firma Drewmar Fabryka Szczotek z Krzewna

dla przypomnienia zeszłorocznymi nagrodzonymi byli:

Pan Krzysztof Gursztyn

Pani Maria Kozłowska

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie

Bursztynowe ziarna zostały wykonane na specjalne zamówienie przez Galerię Wyrobów Artystycznych w Braniewie. Pragniemy przybliżyć symbolikę znaku:

Ziarno w kulturze i sztuce jest symbolem życia, symbolem nadziei i urodzaju oraz wszelkiego dobra. Ziarno jest nasionem a zarazem też plonem. Stanowi podstawę egzystencji człowieka. To wykonane z bursztynu, bursztynu który też narodził się w ziemi ze spływającej doń żywicy drzew. Przemieniającej się w jakże unikatowy i cenny surowiec. Umieszczone tu na srebrnym zarysie domu, który swoim kształtem nawiązuje do logotypu Gminy Braniewo - jest symbolem gospodarstwa pełnego urodzaju i obfitości.