Braniewo – apel z okazji „Dnia Strażaka”

Wczoraj na placu wewnętrznym komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka.

W uroczystości uczestniczył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP jednocześnie Wójt Gminy Braniewo Jakub Bornus.
Apel to okazja do podziękowań dla strażaków zarówno zawodowych, reprezentujących Państwową Straż Pożarną jak również strażaków ochotników.

W uroczystym apelu oprócz kierownictwa i strażaków KP PSP w Braniewie uczestniczyli zaproszeni goście w osobach:
- Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Sławomir Sadowski
- Warmińsko – Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasz Komoszyński
- Starosta Braniewski Karol Motyka
- Wicestarosta Braniewski Mirosław Kudliński
- Przewodniczący Rady Powiatu Łukasz Korneluk
- Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Braniewie druh Tomasz Sielicki
- samorządowcy reprezentujący miasta i gminy powiatu braniewskiego
- przedstawiciele duchowieństwa
- przedstawiciele służb mundurowych
- emerytowani komendanci powiatowi straży pożarnej.

Apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości dla Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W trakcie uroczystości nie zabrakło ciepłych słów skierowanych pod adresem braniewskich strażaków.

Uroczystość to również możliwość wyróżnienia i wręczenia medali, pamiątek oraz awansów służbowych dla strażaków PSP, OSP, przedstawicieli służb mundurowych jak również podmiotów współpracujących.

Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP nr 129/28/2020 z dnia 29 kwietnia 2020 r. Złotym Znakiem Związku OSP RP został odznaczony druh Tadeusz Piwowarczyk reprezentujący jednostkę OSP Braniewo.

Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP nr 190/46/2021 z dnia 27 kwietnia 2021 r.medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został druh Jerzy Welke Prezes jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Braniewie.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. warmińsko-mazurskiego nr 47/16/2021 z dnia 22 marca 2021 roku oraz nr 38/13/2020 z dnia 6 kwietnia 2020 roku przyznało medale „Za zasługi dla Pożarnictwa”, które otrzymali:
*Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
Dh. Krystyna Lewańska
Dh Jarosław Byczko
Dh Zbigniew Pietkiewicz
*Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
Dh Krzysztof Makowski
Pan Krzysztof Żyła
*Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
Pani Katarzyna Rant
Dh Maciej Wyszomirski

Rozkazami Personalnymi nr 712/kadr/21 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 kwietnia 2021 w sprawie nadania stopni służbowych w korpusie oficerskim, z dniem 4 maja 2021 r. otrzymali:
- stopień starszego kapitana – kpt. Andrzej Kaliszuk
- stopień kapitana – mł. kpt. Mieczysław Lisowski

Rozkazem Personalnym nr 1/2021 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 10 kwietnia 2021 r. w sprawie nadania stopni służbowych w korpusie aspiranckim, z dniem 4 maja 2021 r. oraz Rozkazem Personalnym nr 26/2021, Warmińskiego-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 kwietnia 2021 r. w sprawie nadania stopni służbowych w korpusie podoficerów przyznane zostały awanse w stopniu.
Awansowani:
*STOPIEŃ ASPIRANTA otrzymał mł. asp. Artur Olbryś
*STOPIEŃ STARSZEGO OGNIOMISTRZA otrzymał ogn. Wojciech Wronkowski
*STOPIEŃ OGNIOMISTRZA otrzymał mł. ogn. Robert Kmin
*STOPIEŃ MŁODSZEGO OGNIOMISTRZA otrzymał st. sekc. Łukasz Urban
*STOPIEŃ STARSZEGO SEKCYJNEGO otrzymał sekc. Mateusz Ostrowski
*STOPIEŃ SEKCYJNEGO otrzymał st. str. Cezary Ciepliński

Awansowani w korpusie aspiranckim oraz oficerskim zostali wyróżnieni również pamiątkowymi statuetkami, które wręczył Starosta Braniewski Karol Motyka oraz Wicestarosta Braniewski Mirosław Kudliński.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie z okazji Dnia Strażaka przyznał dla funkcjonariuszy oraz pracownika cywilnego stosowne nagrody.