SMSR-System Monitoringu Suszy Rolniczej w IUNG-PIB wydał w ósmym okresie raportowania na terenie Gminy Braniewo występowanie suszy rolniczej.

Susza notowana jest w uprawach, na następujących kategoriach gleb:

1. Kategoria gleby I:

• Kukurydza na ziarno

• Kukurydza na kiszonkę

• Krzewy owocowe

• Rośliny strączkowe

1. Kategoria gleby II:

• Kukurydza na ziarno

• Kukurydza na kiszonkę

• Krzewy owocowe

Wyjaśnienia dotyczące kategorii gleb:

Kategoria I - Bardzo podatna na suszę, gatunki gleby:

• piasek luźny

• piasek luźny pylasty

• piasek słabo gliniasty

• piasek słabo gliniasty pylasty

Kategoria II - Bardzo podatna na suszę, gatunki gleby:

• piasek gliniasty lekki

• piasek gliniasty lekki pylasty

• piasek gliniasty mocny

• piasek gliniasty mocny pylasty

Wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę (nie dotyczy szkód w środkach trwałych, tj. drzewach i krzewach owocowych) producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji. Za pomocą aplikacji, producent rolny, korzystając z własnego Profilu Zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym.

Aplikacja jest dostępna pod adresem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy-od-2020-r lub po wpisaniu w przeglądarce internetowej hasła Zgłoś szkodę rolniczą. Sporządzenie protokołu odbywa się wyłącznie poprzez publiczną aplikację, tzn. bez udziału Komisji gminnych szacujących straty, powołanych zarządzeniem właściwego miejscowo Wojewody.

Wniosek mogą złożyć producenci rolni, którzy posiadają Profil Zaufany. Producent rolny ma prawo do kilkokrotnego uzupełnienia strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazaną przez system Monitoringu Suszy Rolniczej, do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu start w gospodarstwie rolnym i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń, Protokół oszacowania szkód w formie dokumentu elektrycznego będzie automatycznie wyliczał szkody spowodowane przez suszę po zatwierdzeniu przez producenta rolnego ostatniego zgłoszenia upraw rolnych. Elektroniczny wniosek umożliwia producentowi rolnemu wybieranie upraw poszkodowanych przez suszę spośród upraw zgłoszonych do ARIMR we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich. Z kolei dane o liczbie zwierząt z IRZ plus umożliwiają weryfikację wprowadzonych przez producentów rolnych danych o liczbie zwierząt w gospodarstwie rolnych. Dane te są niezbędne do wyliczania wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej danego gospodarstwa rolnego.

Wniosek o oszacowanie szkód spowodowanych występowaniem suszy producent rolny składa za pomocą publicznej aplikacji do dnia 15 października roku występowania suszy.

Jeśli starty w gospodarstwie rolnym będą niższe niż 30% aplikacja odrzuć protokół, podając informację, iż „Ustalony w protokole poziom strat poniżej 30% nie spełnienia wymogów do ubiegania się o pomoc publiczną”.

Wnioski o oszacowanie strat w środkach trwałych, tj. drzewach i krzewach owocowych należy składać do Urzędu Gminy Braniewo, ul. Moniuszki 5, 14-500 Braniewo. Wnioski dostępne są na stronie internetowej Urzędu Gminy Braniewo, pod adresem: www.gminabraniewo.pl w zakładce ogłoszenia - komunikat odnośnie występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zjawisk atmosferycznych - susza.