PIW-z/401/7/546/12                                                                                     Braniewo,dnia 9 maja 2012 r.

Pan/Pani

Burmistrz Miasta Braniewa

Burmistrz Miasta i Gminy Frombork,Pieniężno,

Wójt Gminy

Braniewo, Lelkowo,Płoskinia,Wilczęta

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie prosi o rozpropagowanie wśród mieszkańców wiedzy dotyczącej obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie wynikającego z przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt ( t.j. Dz.U. z 2008 r., Nr 213, poz.1342 z późn.zm. )

Właściciele psów zobowiązani są poddać szczepieniu każdego psa do ukończenia przez tego psa czwartego miesiąca życia. Od takiego obowiązku nie zwalnia właściciela akcja szczepienia psów organizowana przez lekarzy weterynarii, którzy zwyczajowo obsługują miejscowości, w których leczą zwierzęta, ponieważ akcja taka jest tylko przejawem dobrej woli tych lekarzy mającej na celu ułatwienie właścicielom doprowadzenie psów do szczepienia. Właściciele, których psy w czasie takiej „akcji” nie miały wieku przynajmniej 3 miesięcy, albo urodziły się już po takiej „akcji” są zobowiązani doprowadzić psa do szczepienia do dowolnie wybranej przez siebie placówki świadczącej usługi weterynaryjne najpóźniej do dnia w którym pies kończy 4 miesiące życia, ale nie wcześniej niż przed ukończeniem 3 miesięcy życia. Kolejne szczepienia psów musza się odbywać corocznie, nie później niż przed upływem 12 miesięcy od poprzedniego szczepienia.

Zgodnie z art. 85 ust 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt:

Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku - podlega karze grzywny.”

Wyk/CP/TZ