Z każdym rokiem produkuje się coraz więcej wytwarzanych odpadów, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Pozbywanie się śmieci, których z roku na rok wytwarzamy coraz więcej jest jednym z poważnych problemów naszej cywilizacji.

Niesegregowane odpady, które nie są poddane procesowi segregacji i nie są zagospodarowane w odpowiedni sposób trafiają na coraz to powiększające się składowiska odpadów. Powstawanie odpadów powinno być eliminowane lub ograniczane przez wytwarzających odpady i ich odbiorców. Powinniśmy minimalizować wytwarzanie odpadów. Warto również się zastanowić, jak postępować aby odpadów powstawało jak najmniej, z korzyścią dla środowiska.

Co zatem możemy zrobić aby ograniczyć wytwarzanie odpadów:

• Robiąc zakupy należy pamiętać o tym aby były one przemyślane co oznacza, że powinniśmy kupować tylko tyle, ile naprawdę potrzebujemy.

• Zawsze zabierajmy ze sobą torbę z materiału wielokrotnego użytku - torba taka jest pojemna, wytrzymała i będzie służyć nam całe lata, a po zwinięciu zajmuje mało miejsca.

Ciekawostka: Torby na zakupy, jednokrotnego użytki stanowią ok 7 % masy wszystkich śmieci.

• Unikaj jednorazowych naczyń np. plastikowych sztućców czy papierowych talerzyków.

• Unikaj plastiku, puszek, oraz niepotrzebnych opakowań.

• Stosuj opakowania produktów wielokrotnego użytku, które dają nam gwarancję oszczędności i ochrony środowiska.

Ciekawostka: Tworzywa sztuczne produkuje się z ropy naftowej, która należy do zasobów, których ilość jest ograniczona. Odzyskując tworzywa sztuczne, oszczędzamy ropę naftową i zużywamy mniej energii.

• Kupuj produkty w opakowaniach zwrotnych, które można powtórnie wykorzystać: np. zamiast butelek plastikowych kupujmy butelki, ponieważ szklana butelka może być wykorzystana powtórnie 15 razy, podczas gdy plastikowa butelka jest jednorazowa.

Ciekawostka: Jedna szklana butelka wprowadzona ponownie do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4h.

• Ograniczaj ilość zbędnej korespondencji papierowej.

Ciekawostka: Aby wydrukować 1 tonę papieru potrzeba ściąć 17 drzew.

• Kupuj zamiast zwykłych, jednorazowych baterii akumulatorki, które można wielokrotnie ładować.

• Jeżeli masz możliwość kompostuj odpady. Jest to najbogatsze źródło materii organicznej w formie próchnicy. Próchnica posłuży do nawożenia Twojego ogródka.

Zachęcamy również do odwiedzenia poniższych linków stron internetowych, które poszerzą naszą wiedzę na temat postępowania z odpadami: