Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/informacje/2016/xvi_sesja.

Uwaga

15. kwietnia odbyła się XVI sesja Rady Gminy Braniewo, podczas której Edward Kubejko i Mateusz Szwajczewski otrzymali trójkołowe rowery rehabilitacyjne. Warmińsko-Mazurski Oddział Okręgowy PCK podziękował w ten sposób za możliwość rozmieszczenia pojemników do zbiórki odzieży na terenie naszej Gminy.

Pojazdy uroczyście przekazali: Wójt Tomasz Sielicki, koordynator ds. proekologicznych PCK Pan Sławomir Kowalikowski, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Kropelka” Pani Ewa Pokojska oraz Pan Wiesław Turski. Dzięki rowerom dzieci będą mogły aktywnie i przyjemne spędzać czas, a korzystanie z nich będzie formą rehabilitacji.

Aby przybliżyć zgromadzonym zasady tej inicjatywy oraz zachęcić do dalszej współpracy Pan Sławomir Kowalikowski wyjaśnił, że mieszkańcy mają możliwość wrzucania niepotrzebnej odzieży do pojemników z logo PCK, rozstawionych w większości polskich miast i wsi, w tym także na ternie Gminy Braniewo. Jest to możliwość bezpłatnego pozbycia się rzeczy i jednocześnie wyraz dbałości o środowisko. Zużyta odzież poddawana jest w 100% recyklingowi. Część zysków z przerobu pozyskanych w ten sposób tekstyliów, przekazywana jest dla osób potrzebujących m.in. na zakup lekarstw, wózków inwalidzkich oraz sprzętu rehabilitacyjnego, chociażby w postaci takich właśnie rowerów.

Wójt Tomasz Sielicki podkreślił zasadność takich inicjatyw. W imieniu chłopców oraz ich rodziców podziękował przedstawicielom PCK za przekazanie rowerów oraz zadeklarował dalszą współpracę.

Po symbolicznym przekazaniu pojazdów rehabilitacyjnych, głos zabrała podinsp. Anna Kos - przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, która przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące mapy zagrożeń bezpieczeństwa powiatu braniewskiego. Poinformowała zgromadzonych o możliwości zgłaszania przez mieszkańców zjawisk, które mają wpływ na poczucie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Uwagi mogą być związane np. z zagrożeniami w ruchu drogowym, przestępczością, wykroczeniami, uciążliwościami w miejscu zamieszkania itp. W ten sposób zebrane dane, będące niczym innym jak oczekiwaniami społecznymi, które posłużą do opracowania mapy istniejących zagrożeń. Na tej podstawie realizowane będą działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego mieszkańców naszego powiatu.

Radni i Sołtysi zadeklarowali przekazanie pozostałym mieszkańcom informacji o możliwości zgłaszania problemów poprzez strony internetowe lub specjalne linie telefoniczne. Współpraca samorządów i mieszkańców z Komendą Powiatową Policji w Braniewie pozwoli na prawidłowe rozlokowanie służb w miejscach występujących zjawisk, co niewątpliwie wpłynie na wzrost poczucia naszego bezpieczeństwa.

Pozostała część obrad przebiegła zgodnie z porządkiem sesji. Radni podjęli kilka uchwał związanych z bieżącymi sprawami mieszkańców. Rada przyjęła również bardzo ważną zmianę w budżecie Gminy, związaną z przyjęciem dotacji na odbudowę kościoła św. Antoniego w Braniewie. Kwota 70 tys. zł została przekazana Gminie Braniewo przez Marszałka Województwa Warmińko-Mazurskiego, a Gmina przekaże ją na wspomniany wcześniej cel. Współpraca z samorządem województwa jest niezwykle ważna w funkcjonowaniu naszych małych wspólnot lokalnych. Jest nam niezmiernie miło, że Gmina Braniewo traktowana jest jako poważny partner do współdziałania z władzami wyższych szczebli.

{gallery}informacje/2016/xvi_sesja{/gallery}