W Urzędzie Gminy odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami firm zajmujących się poszukiwaniem oraz wydobywaniem gazu łupkowego. Po ubiegłorocznych pracach wiertniczych przyszedł czas na prace związane z tzw. szczelinowaniem, które precyzyjnie wskaże złoża zasobów mineralnych.

Pojawiła się ogromna szansa rozwoju naszej gminy oraz firm funkcjonujących w gminie. Przyjazna atmosfera, którą stworzyliśmy mobilizuje inwestorów do podejmowania działań nie tylko wydobywczych ale również prospołecznych. Spółki San Leon Energy oraz Wisent Oil & Gas, które wspólnie poszukują w Polsce niekonwencjonalnych złóż węglowodorów, znalazły gaz łupkowy na koncesji Braniewo – poinformowała w swoim komunikacie spółka San Leon. Rogity-1 na koncesji Braniewo to drugi odwiert realizowany przez te spółki w naszym kraju. W 2011 roku w odwiercie Rogity-1 odkryto gaz na głębokości około 2 tys. 788 metrów. Firma San Leon podała, że oprócz gazu odnaleziono również złoża ropy naftowej.

„Jesteśmy zadowoleni z wyników wiercenia oraz danych, które zebraliśmy podczas odwiertu Rogity-1. (…) To kolejny milowy krok dla San Leon. Nasza systematyczna ocena geologicznych zasobów niekonwencjonalnego gazu w Polsce przynosi efekty” – poinformował cytowany w komunikacie prezes San Leon, Oisin Fanning.

Firma ma w Polsce trzy koncesje na poszukiwania gazu łupkowego: Gdańsk, Braniewo i Szczawno. San Leon to firma zajmująca się poszukiwaniami ropy i gazu w Polsce, Irlandii, we Włoszech, Maroku, Hiszpanii i Albanii. Spółka została założona w 1995 r. W październiku 2007 r. kupiła pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym w Maroku. Ich siedzibą jest Dublin. Od września 2008 r. notowana jest na giełdzie w Londynie. Według prognoz amerykańskiej rządowej Agencji Informacji Energetycznej, Polska może mieć największe złoża gazu z łupków w Europie, które mogą sięgać ponad 5 bln metrów sześc. Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.