W Urzędzie Gminy Braniewo odbyło się uroczyste podpisanie umowy przez wójta gminy Tomasza Sielickiego oraz przedstawicieli FOSa. Kwota dofinansowania projektu: 999 380,16.

Celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych 137 uczniów Zespołu Szkół w Lipowinie, poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych i konsultacje ze specjalistami.

Projekt skierowany jest do 137 uczniów.

Pierwsza, to uczniowie słabi (67 uczniów)

Druga grupa to uczniowie zdolni (70 uczniów)

Działania:

Rozwijanie kompetencji matematyczno-przyrodniczych:

Zajęcia dla uczniów SP:

Z matematyką przez życie”

Ciekawi świata – w kręgu nauk przyrodniczych”

Zajęcia dla Gimnazjum:

Z matematyką przez życie”

Młodzi naukowcy – śladami wielkich chemików”

Ponadto wszyscy uczniowie, w ramach zajęć pozalekcyjnych wezmą udział w wyjazdach edukacyjnych, których tematyka będzie związana z realizowanymi przedmiotami. Wstępnie planujemy, że będą to m.in. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (1 dzień); Zespół Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (1 dzień); Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (1 dzień).

Rozwijanie kompetencji umiejętności uczenia się, społecznych i obywatelskich, świadomości i ekspresji kulturalnej:

Kurs technik pamięciowych i szybkiego czytania”

Szkolny Klub Wolontariatu”

Zajęcia artystyczne”

W ramach „Kursu technik pamięciowych i szybkiego czytania” przeprowadzonych zostanie 10 cykli szkoleniowych. Programy kursów zawierają kompletny zestaw technik pozwalający na zbudowanie własnego, skutecznego systemu przyspieszonego uczenia się w szkole. Kurs ten ma służyć nie tylko do zdobywania lepszych ocen, ale przede wszystkim ma być uniwersalnym sposobem szybkiego pozyskiwania nowej wiedzy.

Zostanie utworzony Szkolny Klub Wolontariatu (SKW ) obejmujący szkoły w Lipowinie, Szylenach, Żelaznej Górze. Uczniowie będą podejmować będzie działania wolontariackie, organizować akcje wolontarytyczne, spotykać się z "ciekawymi ludźmi". Wolontariusze SKW wezmą także udział w warsztatach wyjazdowych, podczas których poznają m. in. specyfikę działalności organizacji pozarządowych funkcjonujących w obszarze pomocy społecznej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Planujemy zorganizowanie m. in. warsztatów tańca z ogniem, warsztatów tańca nowoczesnego, warsztaty chodzenia na szczudłach

Wsparcie specjalistyczne:

Logopeda, psycholog będą prowadzili konsultacje indywidualne oraz cykle warsztatów profilaktycznych.

Pierwszy cykl warsztatów pt. „Jak się dogadać? – warsztaty komunikacji społ.;

Drugi cykl warsztatów pt.: "Uzależnieniom i agresji mówię nie!".

Dodatkowo uczniowie Gimnazjum zostaną objęci wsparciem doradcy zawodowego, którego zadaniem będzie przygotowanie ich do podejmowania świadomych decyzji dotyczących dalszej ścieżki kształcenia, oraz rozwoju zawodowego, co nastąpi poprzez konsultacje indywidualne