15 października na Świetlicy Wiejskiej w Żelaznej Górze odbył się II. Gminny Bal Kół Gospodyń Wiejskich pod patronatem Wójta Gminy Braniewo, w którym udział wzięło 10 Kół Gospodyń Wiejskich.

Tegorocznymi gospodarzami wydarzenia były członkowie Koła Gospodyń Wiejskich ,, Warmianki" z Żelaznej Góry. Panie z koła samodzielnie przygotowały poczęstunek na tą okoliczność. Dzięki spotkaniu można było lepiej się poznać, wymienić doświadczeniami, a przy tym
świetnie się bawić .

Udział wzięli członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Braniewo:
KGW „Warmianki” z Żelaznej Góry,
KGW „Zgodni” z Rus,
KGW „Podlesianki” z Podleśne,
KGW „To My” z Lipowiny,
KGW „Gronowianki” z Gronowa,
KGW „Szylenianki” z Szylen,
KGW „Szlachcianki na obcasach” z Rogit,
KGW „Nasze Krzewno” z Krzewna,
KGW w Brzeszynach,
KGW „Pod prosiaczkiem” z Rudłowa,
oraz zaproszeni goście.

Warto wspomnieć, iż każde koło przywiozło ze sobą rozmaite pyszności co pozwoliło na wymianę przepisami kulinarnymi wśród wszystkich uczestników. Podczas imprezy nie zabrakło mnóstwa pozytywnych wrażeń i uśmiechu. Jak na Bal przystało, nie mogło zabraknąć wspólnych śpiewów, tańców, okolicznościowego tortu i wyłonienia Króla i Królowej Balu. Królem został Dariusz Ziółkowski z KGW „Szlachcianki na obcasach” w Rogitach, zaś Królową została Mariola Warowna z KGW „Zgodni” w Rusach.

Bal był okazją do podziękowania i wręczenia symbolicznego upominku dla Pana Marka Bobin z Sołectwa Rusy, który zajął II miejsce w kategorii Koła Gospodyń Wiejskich, podczas ogólnopolskiego konkursu piekarniczego „Master Baker 2022”.

Wydarzenie nie mogło odbyć się bez udziału sponsorów, mowa tu o:
Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski w Olsztynie, Biuro Regionalne w Elblągu (Dyrektor Pan Edward Pietrulewicz),
Burmistrz Miasta Braniewa Pan Tomasz Sielicki,
Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku, Oddział w Braniewie (Dyrektor Pan Marcin Pliszka),
Państwo Kuncewicz,
PLOTER Pani Ewa Wyszomirska,
oraz Gmina Braniewo.

Była to już druga edycja Balu Kół Gospodyń Wiejskich w Naszej gminie. W zeszłym roku I. Edycję Balu zainicjowała Pani Ewa Wyszomirska – Prezes KGW „Gronowianki”.

Frekwencja dopisała. Była cała sala gości, którzy stworzyli niesamowity klimat i nadali temu wydarzeniu wspaniałą atmosferę.
Bardzo dziękujemy dla Koła Gospodyń Wiejskich ,,Warmianki" z Żelaznej Góry za przygotowanie tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim za przybycie i uczestniczenie w naszym Balu. Z ust uczestników wciąż słyszymy wiele ciepłych słów. Cieszą się ze wspaniałej zabawy i mile spędzonego wieczoru.

Do zobaczenia za rok !