W dniach od 04 do 17 sierpnia na terenie Szkoły Podstawowej w Szylenach realizowany był projekt "WYSPA DZIECI". Projekt był skierowany do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Braniewo. Realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia" z Olsztyna przy współpracy z Gminą Braniewo, Szkołą Podstawową w Szylenach, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Braniewie i Biblioteką Publiczną Gminy Braniewo im. Zientary-Malewskiej.

Głównym celem projektu była organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, poza atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego celem organizowanej akcji letniej było także wdrażanie właściwych postaw, poznawanie dziedzictwa międzykulturowego, kształtowanie prawidłowych relacji wśród rówieśników, wzbudzanie pozytywnych emocji, promocja wolontariatu, integracja.

W projekcie wzięło udział łącznie 139 dzieci. Dzieci do miejsca wypoczynku letniego dowożone były gminnym autobusem. W trakcie realizacji projektu miały możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach sportowych, plastycznych, teatralnych prowadzonych przez międzynarodową grupę wolontariuszy ze Stowarzyszenia "Borussia". Korzystały także z bezpłatnych posiłków w postaci drugiego śniadania i obiadu. Wspólne zabawy dostarczały dzieciom dużo radości, pozwalały rozwijać własną aktywność twórczą. Wolontariusze z Ukrainy, Niemiec, Francji i Polski z dużym zaangażowaniem przygotowywali i prowadzili zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Mięli również możliwość poznania walorów turystycznych i krajobrazowych Gminy Braniewo, wymiany międzykulturowej oraz doskonalenia języka polskiego.

Dla uczestników projektu Stowarzyszenie "Borussia" podjęło akcję zbierania pluszowych zabawek od mieszkańców Olsztyna. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Braniewie wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Braniewo pozyskał atrakcyjne nagrody i gadżety na loterię dla dzieci.

Projekt zakończony był piknikiem, na który przybyli również rodzice dzieci. Wielu z nich włączyła się w organizację pikniku i zabawę z dziećmi. W trakcie pikniku poza udziałem w konkursach, loterii z nagrodami, tańcach dzieci miały możliwość poznania sprzętu Powiatowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej. Zaprezentowały, przygotowany z wolontariuszami z Francji, Ukrainy i Niemiec układ taneczny.

Wspólna zabawa i biesiadowanie przy grillu oraz otrzymane upominki dostarczyły dzieciom niezapomnianych wspomnień.