Z DNIEM 1 LISTOPADA 2019R. NASTĄPIŁA ZMIANA NUMERU KONTA PRZEZNACZNEGO DO WNOSZENIA NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU GOSPORAKI ODPADAMI KOMUNALNYMI DOTYCHCZASOWE KONTO ZOSTAJE ZASTĄPIONE KONTEM O NUMERZE:

08 8313 0009 0039 0039 2000 0300

Dzisiaj na placu apelowym 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy VI zmiany PKW Łotwa.

Główny trzon tej zmiany stanowić będą żołnierze z Braniewa, którzy na Łotwę wyjeżdżają już po raz czwarty.

Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Łotewskiej to część rozlokowanej w tym kraju (na mocy decyzji szczytu NATO w Warszawie) Batalionowej Grupy Bojowej Sojuszu, funkcjonującej w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP – enhanced Forward Presence). Jest ona ukierunkowana na realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO, na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią 4 wielonarodowe Batalionowe Grupy Bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, w Republice Litewskiej, Republice Łotewskiej i Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone w Polsce, Niemcy na Litwie, Wielka Brytania w Estonii i Kanada w Republice Łotewskiej. W skład grup (oprócz żołnierzy z państw ramowych) wchodzą pododdziały z Albanii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Czech, Włoch i Polski.

Jako pierwsi na Łotwę wyjechali w połowie 2017 roku żołnierze z Braniewa.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa pododdziałów 9 brygady i żołnierzy VI zmiany PKW Łotwa. Później żołnierze wraz z gośćmi i rodzinami udali się na żołnierski poczęstunek.

W imieniu Urzędu Gminy Braniewo, w uroczystościach uczestniczył Wójt Gminy Braniewo Pan Jakub Bornus.